Česká bouda    Vrchol nejvyšší hory v Krkonoších a v České republice přišel o jednu ze svých dominantních staveb - Českou boudu. Česká bouda byla postavena v roce 1868 boudařem Blaschkem z Pomezních bud. V roce 1870 ji koupil majitel Slezské boudy Fridrich Sommer, takže obě boudy na Sněžce měly navzdory zemské hranici jednoho majitele. Sloužila turistům do konce zimní sezony 1989 - 1990. V květnu roku 1990 ji tehdejší vlastník, státní podnik Interhotely Krkonoše, musel na návrh hygienika uzavřít.

Svítání na Sněžce - srpen 2003 - foto Jan Zvara.  Česká bouda.  Česká bouda.  Česká bouda.

    Bouda pak přešla do vlastnictví Pece po Sněžkou. Tamní radnice několik let uvažovala o tom, že ji zrekonstruuje a pro turisty znovu otevře, nebo zboří a na jejích základech postaví novou boudu s výstupní stanicí nové lanovky. Uzavřená Česká bouda zchátrala a v posledních letech se však už hledaly peníze jen na její likvidaci. V roce 2003 ji Pece pod Sněžkou prodala za symbolickou korunu Správě Krkonošského národního parku a ta ji nechala na podzim roku 2004 zlikvidovat.

    Likvidace České boudy začala 21.9.2004 a práce to rozhodně nebyly jednoduché. Materiál byl částečně odvezen lanovkou a částečně snesen vrtulníkem. Na místě České boudy zůstala na konci roku 2004 po první fázi demolice jen základová terasa a trafostanice. Trafostanice byla v létě letošního roku odstraněna - nahradila ji nová, která je umístěná ve sklepě horní stanice lanové dráhy a též se pokračovalo ve vyklízení sklepení původní České boudy. O stavbě nové menší boudy - nové poštovny, která by měla stát na části terasy České boudy, je již rozhodnuto, na podzim roku 2005 již započala stavba základů a samotná nová poštovna by měla být postavena v roce 2007.Česká bouda chátrající - 2003

Vstup do České boudy.  Veranda.  Vstup na verandu a kiosek.
Lokál.  Lokál.  Kuchyň.
1.patro - chodba.  1.patro - pokoj personálu.  Vysílací místnost.
více fotografií najdete zde »

 

Demolice - podzim 2004

Česká bouda od stanice lanovky.  Česká bouda od západu - západní (nižší) část boudy již rozebrána. 1. patro pokoje pro personál a schody na půdu.
Pohled od stanice lanovky.  Pohled ze střechy Polské boudy.  Nákladní mandelinky naložené materiálem z České boudy ve stanici lanovky na Sněžce.
Materiál z České boudy bylo nutné do stanici lanovky odnosit.  Základová deska v místech bývalého výčepu, lokálu a verandy.  Pohled od stanice lanovky.
více fotografií najdete zde »

 

Pokračování prací v r. 2005

Pohled ze stanice lanovky.  Nová trafostanice ve stanici lanovky na Sněžce.  Nádrže na pitnou vodu - srpen 2005.
Budování základů nové poštovny ve sklepení České boudy - foto 18.10.2005.  Budování základů nové poštovny ve sklepení České boudy - foto 18.10.2005.  Budování základů nové poštovny ve sklepení České boudy - foto 18.10.2005.
Ukončení prací před zimou - foto 4.11.2005.  Ukončení prací před zimou - foto 4.11.2005.  Ukončení prací před zimou - foto 4.11.2005.
více fotografií najdete zde »

 

Model nové poštovny

Nová Česká bouda na Sněžce - model. Foto Roman Střelec.  Nová Česká bouda na Sněžce - model. Foto Roman Střelec.  Nová Česká bouda na Sněžce - model. Foto Roman Střelec.
Nová Česká bouda na Sněžce - model. Zdroj: www.hoffmanrajnis.cz  Nová Česká bouda na Sněžce - pohled od severu. Zdroj: www.hoffmanrajnis.cz  Nová Česká bouda na Sněžce - pohled od jihu. Zdroj: www.hoffmanrajnis.cz
Bouda bude stát na pilotech, provedení: dřevěná konstrukce, stěny budou ze skla (to na modelu není)
a dřevěných lamel, které se budou zavírat a otvírat. V tubusu bude schodiště na střechu - terasu.
Podrobnější informace o nové poštovně najdete na stránkách architektů poštovny a nebo zde .
Více informací o poštovně a fotogalerii z výstavby najdete zde .

 

nahoru

« Zpět  |  Česká bouda    2003    2004    2005  |  Poštovna    2007  |  Sněžka.net


CNW: Counter Sněžka od 1.11.2005 © OK1VEI
Poslední úpravy 12. 12. 2005

Fotografie: Roman StřelecJosef ZabavíkJan Zvara .
Dále byly použity fotografie ze stránek  www.hoffmanrajnis.czwww.sme.skwww.naszesudety.plskkvicala.album.czwww.kolisti.com .